Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lututów zostanie miastem? Podjęto kolejną próbę przywrócenia praw miejskich

Redakcja
Zbyszek Rybczyński
W woj. łódzkim są 44 miasta. Kolejnym może być Lututów. Jego mieszkańcy rozpoczęli działania w kierunku odzyskania praw miejskich.

Lututów liczy ponad 2,2 tys. mieszkańców. W swojej ponad 600-letniej historii dwa razy uzyskiwał prawa miejskie i dwa razy je tracił. W ostatnich dziesięcioleciach podjęto dwie bezskuteczne próby przywrócenia Lututowowi statusu miasta. Obecne władze są zdeterminowane, by przywrócić miejscowości należną rangę. Radni jednogłośnie podjęli uchwałę, która uruchamia procedurę administracyjną. Mimo że kadencja dopiero się rozpoczęła, wójt Marek Pikuła nie waha się mówić, że obecna rada podjęła już swoją najważniejszą decyzję.

- Nie ma co ukrywać, rozpoczęliśmy historyczny proces dla Lututowa. Musimy udźwignąć temat, skoro nasi przodkowie udźwignęli go w czasie rozbiorów - wtóruje wójtowi przewodniczący rady Marek Zgadzaj, nawiązując do faktu, że poprzednim razem Lututów odzyskał prawa miejskie pod zaborem rosyjskim.

Wśród mieszkańców Lututowa nietrudno o opinię, że w zasadzie czują się, jakby mieszkali w miasteczku. W codziennych rozmowach używa się nawet powiedzonka „idę do miasta”. Nie dziwi to wcale prof. Tadeusza Olejnika, wieluńskiego historyka, który badał m.in. dzieje Lututowa.

- Układ przestrzenny i architektura miejscowości zachowały cechy typowo miejskie. Uważam, że Lututów ze wszech miar zasługuje na przywrócenie praw miejskich. Z jednej strony to prestiż, a z drugiej nawiązanie do historii. Lututów ma się do czego odwoływać - podkreśla prof. Olejnik.

Decyzja będzie należeć do rządu. Na złożenie wniosku samorząd ma czas do końca marca. Musi to zostać poprzedzone konsultacjami społecznymi. Najpierw dokumenty trafią do wojewody łódzkiego, który zaopiniuje je pod kątem formalnym.

- Służby wojewody sprawdzą, czy wniosek spełnia wymogi ściśle określone w ustawie - precyzuje Elżbieta Węgrzynowska, rzeczniczka wojewody łódzkiego.

W Lututowie są dobrej myśli. Wójt odwołuje się do faktu, że w 2018 r. prawa miejskie uzyskało kilka miejscowości z woj. świętokrzyskiego, a najmniejsza liczy ledwie 388 mieszkańców. Są jednak obawy, czy taki krok nie spowoduje negatywnych konsekwencji, przede wszystkim dla rolników. Samorządowcy uspokajają, że nie ma zagrożenia utraty dopłat obszarowych.

- Po rozmowach z różnymi instytucjami, włącznie z ministerstwem rolnictwa, z pełną odpowiedzialnością stwierdzam, że dopłaty nie mają związku z nadaniem praw miejskich. Nasi rolnicy nie poniosą z tego tytułu żadnej straty - zapewnia wójt Marek Pikuła.

Czy oprócz prestiżu i wzmocnienia lokalnej tożsamości zmiana statusu przyniesie jakieś korzyści? Lokalne władze liczą, że inwestorzy przychylniejszym okiem spojrzą na Lututów w randze miasta, a także otworzą się nowe możliwości pozyskania funduszy zewnętrznych.

Ostatnią miejscowością w woj. łódzkim, której udało się zostać miastem, jest Wolbórz w pow. piotrkowskim. Pierwszy oficjalny wniosek do MSWiA został odrzucony. Nie dano jednak z wygraną i ostatecznie 1 stycznia 2011 r., po 140 latach przerwy, wolborzanie stali się miastowymi. - Po Wolborzu nie wpływały wnioski o nadanie praw miejskich - informuje Elżbieta Węgrzynowska.

W woj. łódzkim są 44 miasta, wśród których zdecydowanie przeważają niewielkie miejscowości. 13 miast ma mniej niż 5 tys. mieszkańców, kolejnych osiem - od 5 do 10 tys. Powyżej 50 tys. mieszkańców ma tylko sześć: Łódź, Piotrków, Pabianice, Tomaszów, Bełchatów i Zgierz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wieruszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto