Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lututowski Bieg Wolności 1863. Sportowa rywalizacja z historią w tle ZDJĘCIA

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Ok. 300 uczestników zgromadził Lututowski Bieg Wolności 1863. Rywalizacji towarzyszyły m.in. występy na patriotyczną nutę w wykonaniu dzieci z dwóch gmin

Lututowski Bieg Wolności 1863 zorganizowano w niedzielę 12 czerwca w podlututowskim lesie Koziołek. To właśnie tutaj przed 159 laty doszło do masakry polskich powstańców w starciu z oddziałami rosyjskiego zaborcy. W role bojowników wcielili się podczas wydarzenia członkowie Stowarzyszenia Gloria Victis.

Zmagania biegowe poprzedziła msza święta, występy dzieci z placówek oświatowych z Lututowa i sąsiedniej gminy Galewice i okolicznościowe przemówienia. Burmistrz Lututowa Marek Pikuła przypomniał, że kultywowanie pamięci o tragicznych wydarzeniach z 1863 r. sięga dwóch dekad wstecz.

- Od 20 lat mieszkańcy co roku organizują tutaj mszę świętą, występy naszych uczniów. W zeszłym roku na skutek inicjatywy prezesa lututowskiego banku Tomasza Klimeckiego padła propozycja, aby rozszerzyć to wydarzenie o bieg powstańczy. Pierwsze edycja zgromadziła blisko 200 uczestników, co przerosło nasze oczekiwania. Nie było innego wyjścia, jak tylko zorganizować taki bieg również w tym roku – mówił burmistrz Pikuła.

Głos zabrali również przewodniczący Rady Miejskiej w Lututowie Marek Zgadzaj, prezes Rejonowego Banku Spółdzielczego w Lututowie Tomasz Klimecki, wójt gminy Galewice Piotr Kołodziej i poseł na Sejm Paweł Rychlik.

Uczestnicy biegu głównego pokonali dystans 7 kilometrów. Wcześniej odbyły się zmagania na krótszych dystansach, przeznaczone dla dzieci i młodzieży, a także specjalny wyścig dla podopiecznych
Stowarzyszenia Integracyjnego "Klub Otwartych Serc" w Wieruszowie. Łącznie wystartowało ok. 300 osób.

Impreza odbyła się pod patronatem marszałka województwa łódzkiego. Nie zabrakło stoisk promocyjnych: RBS w Lututowie, Spółdzielni Dostawców Mleka w Wieluniu, Poczty Polskiej, która wydała okolicznościową widokówkę, a także podmiotów ekonomii społecznej z powiatu wieruszowskiego.

Powstanie wybuchło 22 stycznia 1863 r., a największe nasilenie walk miało miejsce pod koniec maja i na początku czerwca tego roku. Wtedy właśnie jeden z nowych oddziałów powstańczych formowano w lasach między Galewicami i Węglewicami. W celu jego rozbicia Rosjanie skierowali znaczne siły wojskowe z garnizonów w Kaliszu i Wieluniu. Znacznie mniej liczni powstańcy, których podstawową oręż stanowiły kosy., ponieśli całkowitą klęskę. Do masakry bojowników w lesie pod Lututowem doszło 15 czerwca 1863 r.

Lututowski Bieg Wolności 1863. Sportowa rywalizacja z histor...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto